RMG has kicked off a new initiative to support young scientists in mining and geology in the scope of their education programs, many of which support different non-formal education projects. The Young Scientists Support Program was presented at RMG’s Tbilisi office, where the first group of recipients was introduced.
Fifteen young researchers were selected for the RMG Young Scientists Award, receiving financial support for a year. The recipients are from the Georgian Technical University, the Institute of Engineering Geology and Hydrogeology, the Institute of Geology, the Caucasus Institute of Mineral Resources, the Institute of Geophysics, and the Mining Institute.
Professor Nikoloz Chikhradze, Director of the Mining Institute, stated, the initiative provides financial motivation for young professionals in research. “We see how effectively this program supports academic fields. This is not just a social project but a significant contribution to our country,” he said. “Our Scientific Council selected two nominees through an open competition. One award recipient is a PhD specializing in mineral enrichment, while the other is a second-year Master’s student. This recognition will be a great incentive for the student to complete their thesis.”
One of the award recipients, Nino Kvavadze from the Institute of Geophysics, pointed out the challenges of pursuing scientific research in Georgia, particularly in Earth sciences. “I started working at the Institute of Geophysics in 2013 and continue my research in the Earth Physics and Geomagnetism sector, focusing on earthquake data analysis and geophysical exploration,” she said. “Pursuing a scientific career in Georgia is quite challenging, which is why private sector support through initiatives like this is incredibly important.”
“It is crucial that more young professionals choose to stay in research institutions and actively pursue scientific careers. I believe this program will encourage greater engagement and enthusiasm for scientific work,” RMG’s General Director, Joni Shubitidze, emphasized the company’s commitment to education.
During the presentation, a certificate of appreciation was also awarded to Academician David Shengelia for his contributions to the field of geology, who continues his work at the Georgian National Academy of Sciences.